Naabriplika
E-R 18:00 · Kordus E-R 08:00

Imekaunisse Kesk-Eesti külakesse saabub ootamatult endine naabritüdruk Liisi, kes on viimased viis aastat Ameerikas elanud. Liisi tuli vaid korraks, et müüa päranduseks saadud vanavanaema maja ja tagasi Ameerikasse sõita. Külas võtavad teda vastu kirju taustaga umbusklikud kohalikud eesotsas vallavanemaga, kes tahab maja soodsalt enda tütrele osta. Vallavanem peab aga pettuma kui Liisi otsustab maja hoopis remontima hakata ja külakesse elama jääda. Kogu küla on uudisest shokis ja käivitub sündmusteahel, mis pakub ohtrasti naeru ja pisaraid.

  • PäritolumaaEesti
  • Valmimisaasta2016
Saade on järelvaadatav
H7:E4
Kodukäimlate päev
Esna vald hakkab soojendama suhteid Soome sõprusvalla – Ripuliga. Aga nii mõndagi läheb tõlkes kaduma. Vallavanemal valutab hammas ja pealegi pole ta endiselt vabanenud oma ämmast, kes on oma öistest külalistest sisse võetud. Seega satuvad löögi alla Sookrates ja Insener. Vesol on aga seismas suure teadusliku avastuse lävel, mis ähvardab temast suure pauguga teha üle ilmamaa kuulsa mehe. Kahjuks piirdub kogu asi vaid suure pauguga. Variku ülemäärane huvi salailusalongi vastu sunnib kiriklas võtma vastu raskeid ja valusaid otsuseid. Ja põrandaalune ilusalong peab sulgema oma luugi. Kröösman asub tegevusse tolmuimejate äris, mis pole aga sugugi nii kerge nagu pealtnäha paistab. Viga ei saa olla kindlasti mitte tolmuimejates ega Kröösmanis vaid harimatus maarahvas.
Kanal 2
H7:E5
Meie oma kangelane
Pärast seda, kui Mustikas on päästnud oma vallas põlevast majast lapsed ja kassi, pole Paavlil enam mahti käituda lihtsurelikuna. Kerepa kaasabil kehastub ta superkangelaseks ja asub välja teenima kangelase autasu. Kangelaste elu pole aga sugugi kerge. Küll sekkub siia abikaasa, küll saamatud külaelanikud. Küll lööb põnnama Kerepagi, kes kangelase abilisena peaks ju olema missiooni ustav sõdur. Kirikõpetaja satub aga koos Mihhailovaga pohlale minnes pöörastesse seiklustesse, mis muudavad tema positsiooni kiriklas ning õõnestavad ta habrast usku Jumalasse. Tola tuleb aga kõigest välja puhtalt – sest tema südameheadus näitab talle valgust.
Kanal 2
Kanal 2
H7:E6
Viva La Esna
Kõlab küll uskumatult, aga Maakleril tuleb idee. Kahjuks räägib ta sellest rohkematele inimestele, kui oleks hädasti tarvis ja nõnda hakkavad Esnas Maakleri ideed läbi viima kaks leeri. Ühelt poolt vallavanem ja Kerepa, teiselt poolt Kröösman. Nende kahe leeri vahele jäävad aga napsitrallid, kes on sedakorda sunnitud kehastama metsikut ja seniavastamata suguharu. Maakleri idee ajab aga juuri ja nõnda jõuab osake sellest ka kiriklasse. Nagu hea ideega ikka juhtub – võitjaid on palju, aga jagajale jäävad endiselt näpud. Ja seega on loomulik, et Maakleri elujärg sugugi kõigest toimuvast paremaks ei muutu.
Kanal 2
Kanal 2
H7:E7
Naised
Naiste kohta ringleb müüt, et on võimatu elada nendega koos, aga veel võimatum üldse ilma nendeta. Kui Kerepa saabub vallamajja sõnumiga, et Esna tulevik on ohus, sest kooli minevate laste arv väheneb, asub vallavanem Esna tulevikku päästma. Seekord asub tema kõrval ühisrinnet ehitama ka vend kirikuõpetaja. Peagi leiavad end väljapääsmatust olukorrast nii Maakler, Varik, Insener kui ka Sookrates. Ainus, kes loodab tekkinud olukorrast tüürida õnneliku lõpu poole on Kerepa. Aga nagu me lapsepõlvest mäletame – siis õnnelikud lõpud on ainult muinasjuttudes ja kes on juba Kerepana sündinud, see ka lõpetab nagu Kerepa.
Kanal 2
Kanal 2
H7:E8
Koolisõjas surma ei saa
Vallavanema naisel tuleb geniaalne idee asutada erakool ja loomulikult satub löögi alla jälle Paavel. Kuidas on võimalik siis oma kallile naisele ära öelda? Koos Kerepaga asub vallavanem otsima koolimajaks sobivaid ruume ja sundvõõrandamise ohvriks langeb Kröösman. Kröösmanile muidugi vallavanema plaan eriti ei meeldi ja ta asub vastupanu osutama. Siit algabki koolisõja otsustavaim lahing. Koolivaimustusest ei pääse ka kirikõpetaja, kes asub entusiastlikult rajama Esna usuõpetust, kuid lõpetab nagu alati. Halvasti. Napsitallidel aga algab ettevõtlushooaeg, mida häirib Tola siiras soov saada korralikuks inimeseks. Lõpuks selgub, et naise tujud on nagu tuul väljal. Püüa palju tahad – kätte ei saa. Ja nõnda rikastub Esna elu taas ühe argise, kuid põneva päeva jagu.
Kanal 2
Kanal 2
H7:E9
Varguste viies laine
Kui kiriklast varastatakse käru, pole Mihhailova sugugi kindel, et tegemist on kuritööga. Mihhailova arvates võis kirikõpetaja lihtsalt käru ära peita, et toas laisklemist nautida. Kuid pärast hirmsat röövimist tema köögis, muudab Mihhailova meelt ja üheskoos kirikõpetajaga asutakse armutu varga jälgi ajama. Selgub, et Esnas on varguste ohvriks langenud veel teisigi kodanikke. Vallavanem püüab küll ühelt poolt hirmsat röövlijõuku peatada, kuid teiselt poolt segab teda tema lihane abikaasa Krista, kes asub võitlema inimõiguste eest. Kerepal ja Varikul ei jää muud üle, kui meeleheitesse langeda. Kui varguste viies laine jõuab viimaks Kröösmani kasinasse elamisse ning asub laastama ka vallamaja, leiavad Vallavanem ja Varik endas taas jõudu asuda Esna turvalisuse eest halastamatusse võitlusse. Olgu vastaseks siis kasvõi Ämblikmees ise.
Kanal 2
Kanal 2
H7:E10
Ettevõtluse eesliinil
Pärast läbikukkumist inimõiguste vallas avastab vallavanema naine, et aeg on küps käärida käised ning alustada oma isikliku moeäriga. Nagu kiuste on Esna ministeeriumis silma jäänud puuduliku panustamisega ettevõtlusse ja lumepall hakkab veerema. Ettevõtluse laviini alla jäävad ka kirikõpetaja ja napsitrallid. Kirikõpetaja küll hädavajadusest hoida pisutki raha kokku, aga napsitrallide äriidee kutsub ellu armastatud lehma surm. Nõnda siis arendavadki nad üksteise võidu kodumasinate parandustöökoda ja põllumajandust. Vallavanema naine on aga samal ajal saanud küüned taha kuulsale moegurule. Tema ettevõtmisega liituvad ka vallavanem, Kröösman, Varik ja Kerepa. Viimane küll lootuses näha poolpaljaid modelliplikasid. Siiski jäävad poolpaljad modelliplikad Kerepal taaskord nägemata, sest vallavanema naine juba teab, mis müüb.
Kanal 2
Kanal 2
H7:E11
Kool ja koolitus
Vallavanema naisel on sünnipäev, aga taaskord unustab Paavel selle ära. Pole ka ime, kui sul on juhtida terve vald, kus raha lihtsalt vedeleb maas ning lausa nõuab paremat rakendust. Nõnda asutabki Aliina Esnasse täiskasvanute täiendõppe. Üheskoos Kröösmaniga loodab vallavanem kooli najal lõigata ka ühiskondlikku tuntust ja kasu. Aliina kool aga kujuneb napsitrallide magnetiks. Nõnda on üheskoos plindris nii Kerepa, Kröösman kui ka vallavanem. Viimase otsustusvõimet kahandab ka teadmine, et taaskord on ta unustanud oma kalli kaasa sünnipäeva. Viimases hädas haarab vallavanem Kröösmanist, kes saadetakse vallavanema naisele sünnipäevaks kingitust vormistama. Selle asemel, et endale pandud vastutust väärikalt kanda, satub Kröösman hoopis hätta. Kiriklas võitleb Mihhailova viimase veretilgani oma uute jalavarjude eest.
Kanal 2
Kanal 2
H7:E12
Sveiki, Esnas!
Kõik saab alguse sellest, et Kröösman käib Lätis ja toob sealt kaasa alkoholi. Loomulikult lööb see ettevõtlikul mehel harja punaseks, millise ebaõiglase aktsiisiga karistatakse Esnas ausaid tööinimesi, kes end samuti meeleldi lõõgastaks alkoholi seltskonnas. Üheskoos vallavanemaga kuulutatakse Esnas välja Läti vabariik ja Esna nimetatakse ümber Esnasiks. Äri läheb lausa nii hästi, et Kröösman vahetab kalli raha eest oma ilusa nime ja muutub üleöö Ivars Kröösmansiks. Kõik oleks ju kena, kui kirikõpetaja ühel hetkel endas ennenägematuid ettenägemisvõimeid ei avastaks. Ennustus ennustuse järel hakkab teoks saama ja kui vallavanema naisest saab lausa Naisliikumise President, on asjad Esnas lausa tasakaalust väljas. Õnneks sekkub viimasel hetkel Tolli- ja Maksuamet ning kõige suurem kahju jääb sündimata. Napsitrallid jõuavad aga äratundmisele, et Läti ja Eesti viinal polegi nii suurt vahet.
Kanal 2
Kanal 2
H7:E13
Esna valla lõpp
Koleda kriginaga veereb Tallinnast Esna suunas hirmus haldusreform, mis ähvardab lömastada oma teel kõik elava. Vallavanem ja Kerepa asuvad edeva elukaga ennastsalgavasse võitlusse, kuid vastase väed on ülekaalus. Viimases hädas pöördub vallavanem oma venna kirikõpetaja poole, keda Esnas on tänu tema ettenägelikkusele hakatud kutsuma ka Võimsaks Viktoriks. Kirikõpetaja annab pahaaimamatult vallavanemale nõu, hoida looduse poole. Kuid vallavanem saab sellest omamoodi aru ja asub tegutsema. Napsitrallid kaasatakse nagu juhuslikult looduvaatlustesse ja loomulikult leiavad nemadki võimaluse oma igapäevane õlletilk ausalt välja teenida. Aga haldusreform ei halasta! Kui Esnasse saabub salapärane audiitor, jääb vallavanem siiski ilma oma tööst, vallast ja tulevikust. Selle väga kurva loo käigus elab meie kangelane läbi pettumuse, valu, reetmise ja leiab endas taas jõudu muistsete eestlaste kombel uuesti otsast alustada. Ainult tõeline armastus päästab maailma! (Ja möödaminnes ka Esna.)
Kanal 2
Kanal 2
H8:E1
Kättemaks
Paavel ja Kerepa ootavad uut vallavanemat ning mängivad kaarte. Aga Paavel pole rahul, et ta valdade ühinemise käigus kõrvale heideti. Kui Krista hakkab koondamistasude kohta uurima, küpseb Paavli peas uus plaan, kuidas tulevasele vallavanemale kohe ette koht kätte näidata. Ta asub koos Kerepaga valda uusi töökohti looma ning täidab need endale ustavate inimeste ja loomadega. Kirikõpetaja on aga hädas Mihhailovaga, kes uuenenud vallavalitsuses haarab usuasjade nõuniku väärika ametikoha. Insener, Sookrates ja Tola leiavad uue väljakutse transpordinõunikena. Uus vallavanem pole aga siiski päris eile sündinud ja keerab saabudes Paavli plaani hoopis omakorda pea peale. Haldusreform on sündinud. Elagu haldusreform. Kröösmani peas küpseb uus plaan parandada oma elujärge pimekohtingutega. Oma plaani esimesteks ohvriteks valib ta Variku ja Aliina. Siiski selgub, et pimekohtingud polegi kõige lihtsam viis raha teenida.
Kanal 2
Kanal 2
H8:E2
Uus vallavanem
Uus naisvallavanem on kohal ja asub Paavlilt kohe tegusid nõudma. Paavlile aga teod ei meeldi. Omal viisakal kombel asub ta koos Kerepaga vallavanemat võluma. Uue vallavanema suhtes ei jää ükskõikseks ka kirikõpetaja, kes Mihhailova õhutusel viimasele lausa külge lööma hakkab. Uuele vallavanemale aga meeldib rohkem Kerepa, kelles ta säärase põlemise üles õhutab, et vaene mees plingib öö läbi Esna puude otsas. Vennad Koosaared sellest aga end heidutada ei lase ning ründavad uut vallavanemat üha jõulisemalt. Siiski leiab osav naine meestele lahenduse. Iseasi, kas see ka põlemistemperatuurini ülekuumenenud meestele endile meeldib. Õli valavad tulle ka napsitrallid, keda Paavel uue vallavanema käsul tegudele õhutab. Aga nagu me kõik teame – põleb napsitrallide lambis iga õli ja kahju on lõpuks korvamatu. Lõpuks leiab uus vallavanem endale väärilise lõpu ja Esna elu pöördub tagasi vanadesse rööbastesse.
Kanal 2